Webdesktop WD infokiri nr 64
26. september 2018

Uus kujundus

Head administraatorid, kutsume teid osalema uue Webdesktopi veebipõhises ajurünnakus. Eesmärgiks kuulda teie asutuse soove ning ideid seoses uue Webdesktopiga. Mitmed ideed on juba kirjas, neile saate lisada oma hääle või kommentaari. Olge julged oma mõtteid avaldama! :-) Täpsem info järgmiselt lingilt:
https://www.tricider.com/brainstorming/2r9ngGM7JUl

Alloleval lingil on video uue kujundusega dünaamilise kande lisamise vormist:
https://drive.google.com/file/d/1pkOFz1aWlqtni0Wtw5goYAr4q2wwptVC/view
Tulevastes infokirjades näitame uuendatud suunamiste/töövoogude vorme. Alustasime uue kujundusega, kuid selle käigus saab ka Webdesktopi nö "kõhus" olev mootor uuendatud. Uus mootor on paindlikum, skaleeritavam, automaattestitav ja turvalisem. Praktilise tulemusena loodame kiirendada oma arendusprotsessi ja tõsta kvaliteeti. Seoses uuendustega on selge, et uus kujundus ja platvorm ei ole 100% ühilduv vanade eriarendustega - loodetavasti on see ka mõistetav, kuna paljud olemasolevad eriarendused on seotud liidese täiendustega (lisantud kliendi protsessi spetsiifilised nupud, dialoogid jne), kuid kuna uus disain on olemasolevast täiesti erinev, siis need vanad nupud jmt automaatselt uude disaini ei kohandu. Seega eriarenduste üleminek uuele disainile saab olema pikem protsess, mille käigus on vaja kõik vanad eriarendused üle testida ning vajadusel kohandada uuele disainile. Kindlasti kirjutame tulevastes infokirjades migreerimise protsessist täpsemalt, kui uus disain on jõudnud testkeskkonda.

Uudised

Uued kliendid

Suvel juurutasime infohalduse lahenduse ettevõtetes Cleveron AS ja Riigiressursside Keskus OÜ's.

Uued töötajad ja Tallinna kontor

Oleme jätkanud meeskonna kasvatamist - juunis taasliitusid meie tiimiga Triin Versis ja Elgar Lepp. Triin asus juhtima projektijuhtide tiimi ja Elgar arendustiimi. Augustis liitusid aga projektijuht Julia Ront ja arendajad Gregor Laan ning Aleksander Fadejev. Tänaseks on meie tiimi suurus 20 inimest ja jätkame kasvamist.

Oktoobri alguses kolib meie Tallinn kontor uuele aadressile Vääna 11, mis on meie praegusest kontorist ca 100 m edasi Tähetorni poole. Parkida saab endiselt tänaval maja ees ning suures parklas sissepääsuga Vääna tänava alguses, kust pääseb meie majani mugavalt mööda kergliiklusteed. Kolimise ajal võib meil olla lühiajalisi sidekatkestusi, mis võivad häirida kasutajatoe osutamist, palume suhtuda mõistvalt.

Metaandmete loend ver 4.0

RIHAs on registreeritud dokumendihaldussüsteemide metaandmete loendi versioon 4.0: https://varamu.riha.ee/#Dokumendihalduse_metaandmed RIHAs on kõik failid – loend ise, XML-skeemid ja märgendiloendid (Tag Library). Loend on kättesaadav ka MKM-i veebilehel: https://www.mkm.ee/sites/default/files/dokumendihalduse_metaandmed_vers4_andmekirjeldus.pdf Selle 8. jaos on koondloend, kus elemente võrreldud arhiivikirjelduse, DVK kapsli, AvTS dokumendiregistri, ADSi koha-aadressi ja JPP klassifikaatori elementidega. Loendi lisas on eelmiste ja uue versiooni võrdlustabel.

Versiooniinfo

Arendusversiooni 5.4.4 lisandusid viimati järgmised võimalused:

Kogu versiooniinfo ja 5.4.4 versiooni juhendid

Olulised tehnoloogilised uudised

Debian 9, PHP 7 ja PostgreSQL 9.6

Oleme alustanud üleminekut viimasele Debiani operatsioonisüsteemile, millega seoses uuendatakse peamised süsteemikomponendid LibreOffice versioonilt 4.3 versioonile 5.2, PHP versioonilt 5.6 versioonile 7.0 ja andmebaasimootor PostgreSQL versioonilt 9.4 versioonile 9.6.

Debian 9 on arendajate poolt täielikult toetatud kuni 2020 aasta lõpuni, turvauuendusi väljastatakse aga kuni 2022 aastani. Uus LibreOffice tagab oluliselt parema failide moodustamise ja konverteerimise toe, uuendatud PostgreSQLi tähtsaimad omadused on senisest parem replikeerimine ning võimalus kasutada paralleelseid päringuid, st jagada päring üle mitme CPU, mis võib teatavaid päringuid muuta kordades kiiremaks. Kiirus on ka PHP7 üks olulisi märksõnu - testide järgi toimivad PHP7-l rakendused kuni kolmandiku võrra kiiremini.

Plaanis on kõik keskkonnda uuendada hiljemalt oktoobri alguseks, misjärel võivad kasutajad oodata mõningast kiiruse kasvu ja loomulikult saame arendustes kasutada baaskomponentides lisandunud uut funktsionaalsust.

DVK-lt DHX-le üleminek

Webdesktopi DHX moodul on läbinud pilootimise ning on paigaldatud esimestel klientidel toodangukeskkondadesse. DVK kasutajad peavad DHX-le üle minema hiljemalt aasta lõpuks, mil DVK suletakse. Webware majutusteenuse kasutajate jaoks tähendab üleminek kuutasu tõusu, kuna v6 X-tee turvaserveri teenus on senisest X-tee v5 turvaserveri teenusest märksa kulukam. Oma serveri kasutajad peavad tagama X-tee v6 turvaserveri teenuse olemasolu. Kuna DVK-lt DHX-le üleminek ei ole tehtav pelgalt versiooniuuendusega vaid nõuab ka tehnilise spetsialisti poolset seadistamist, siis on tegemist tasulise tööga tunnitasu alusel.

Uus ID kaardi tarkvara

Suvel väljastas RIA uuendatud ID kaardi tarkvara Digidoc4 kliendi, toetatud veebilehitsejad on Internet Explorer, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Google Chrome ja Safari. Kuna vana Digidoc3 tarkvara enam ei uuendata, soovitame kõigil üle minna uuele tarkvarale. Webdesktop lähtub edasistes arendustes vaid uuest tarkvarast.

MacOS veebilehitseja Safari uus versioon 12.0 ei toeta ID kaardi pluginaid mis tähendab, et ID kaarti ei saa kasutada ei autentimiseks ega allkirjastamiseks, küll saab alternatiivina kasutada Firefoxi või Chromet.

Vanade BDOC failide ületembeldamine

Suvel väljastas RIA TeRa uue versiooni, mis toetab BDOC 1.0 failide ületembeldamist. Kõik versioon 1.0 BDOC failid tuleb üle allkirjastada või tembeldada, kui soovite tagada nende tõestusväärtuse tulevikus. Pakume tembeldamist analoogiliselt DDOC failide ületembeldamisele tasulise tööna tunnitasu alusel.

Webware OÜ | Vääna 7, Tallinn. Telefon: +372 66 13 900 Webware OÜ